fbpx

Lumu Light Meter aneb čím měříme expozici

V několika dalších článcích vám ukážeme některé užitečné aplikace pro mobilní telefony, které používáme při fotografování Prahy Panoramatické. Vzhledem k tomu, že jsme oba Jablíčkáři, primárně půjde o aplikace určené pro operační systém IOS.

Možná vás to překvapí, ale ano, naše mašinky žádný expozimetr nemají. Vše se nastavuje ručně. Expozici je třeba odhadnout a nebo využít služeb externího expozimetru.

Do samostatného přístroje jsem já, ani Michal, nešel. Rozhodli jsme se využít služeb mobilního telefonu, který stejně máme stále u sebe. Oblíbili jsme si aplikaci Lumu Light Meter, kterou vám teď představím.

Lumu je zajímavý projekt ze Slovinska, který se v roce 2012 rozhodl přinést inovaci do externího měření světla pro potřeby fotografů nebo filmařů. Jediné co potřebujete je iPhone a pokud máte vyšší nároky, tak přídavný modul, který se jmenuje Lumu Power. Díky tomuto přídavnému modulu, ve tvaru velké pecky, který se připojuje do Lightning konektoru, se váš iPhone rázem přemění ve výkonné měřidlo expozice, barvy světla nebo záblesku.

Pro běžné určování expozice ale stačí aplikace samotná, která bez přídavného modulu Lumu Power využívá data ze snímače fotoaparátu iPhonu.

Rozhraní aplikace je velmi intuitivní a člověk se v něm velmi rychle zorientuje. Po startu aplikace stačí vybrat volbu SPOT METERING, která je jako jediná přístupná, pokud nemáte Lumu Power. Dostanete se na novou obrazovku, která je rozdělena do dvou částí. Horní vévodí okno s měřenou scénou, jak ji vidí fotoaparát iPhonu a ve spodní části se nastavují parametry expozice – clona, čas a citlivost. Dva parametry jsou vždy volitelné a třetí dopočítá aplikace.

Pro potřeby našich jitrnic je to v drtivé většině tak, že nastavím napevno citlivost a clonu a nechám aplikaci dopočítat čas. Přepínání funguje tak, že kliknete na parametr, který chcete, aby počítala aplikace.

Standardně aplikace měří expozici na základě celé scény, ale je možné si zapnout něco jako “bodové” měření – pomocí volby POINT, který udělá velký zoom a pak člověk měří jen vybranou část dané scény. To nám dává možnost si scénu důkladně proměřit a rozhodnout se, co v případě velkých expozičních rozdílů obětujeme nebo zvýrazníme. Faktem ale je, že na základě více než roční zkušenosti mohu napsat, že na základní měření celé scény se nechá dost spolehnout.

Příjemná je drobná vychytávka, která nad oknem kamery zobrazuje aktuální expoziční rozsah celé scény.

Pro černobílou fotografii jsou docela důležité barevné filtry, které nám pomáhají s lepším převodem barevného světa na ten černobílý. Každý takový filtr má ale svůj expoziční faktor, který v důsledku znamená nutnost prodlužování expozicí. I na toto ale Lumu Light Meter myslí.

Ve spodní řádce stačí kliknout na ikonku propojených kruhů a jsme rázem v nastavení korekce expozice. Tu je možné volit buď klasicky nastavením příslušné korekce expozice přes EV, nebo v záložce filtry je možné si nastavit oblíbené filtry s příslušným filtračním faktorem. Aplikace si pak toto nastavení do jeho další případné změny pamatuje a změřenou expozici o tyto parametry koriguje.

Lumu Light Meter umožňuje si i vést deníček včetně lokality, fotografie a expozičních údajů. Po vyvolání je tak možné jednoduše vědět, kde jsem co na film nafotil. Na to ale s Michalem používáme zase trochu jinou aplikaci, kterou představíme v dalších dílech.

Samozřejmostí je i bohaté nastavení, které umožňuje si vyladit Light Meter přesně podle svého. Ze své zkušenosti jsem uvítal třeba volbu Camera Calibration, která umožňuje v kroku 0.1 EV si nastavit trvalou odchylku, pokud ji váš foťák vykazuje. Mně se třeba takto splašil Noblex, který se rozhodl točit o 2 – 3 EV rychleji. Díky této volbě na to nemusím zase až tolik myslet.

Lumu Light Meter je skvělý pomocník a za nás jej mohu jen doporučit. Aplikace je zdarma ke stažení v Apple App Store.

Podělte se o své myšlenky