fbpx

Praha Panoramatická

Šedesát let.

Co je to pro člověka? Jeden život, více než jedna celá generace.

A pro město staré jako Praha? Jen krátká epizoda, pouhá kapka v moři času.

Letos uplyne 60 let od chvíle, kdy Josef Sudek, významný český i světový fotograf, zhmotnil svou celoživotní lásku k tomuto městu v knize Praha Panoramatická. Od té doby Praha zažila sovětskou okupaci v srpnu 1968 i vymanění se z komunistických okovů a rozlet do svobody pod vedením Václava Havla v listopadu 1989. Město bylo pro všechny tyto události jen kulisou. Kulisou, která musela odolávat tankovým pásům i spalujícímu žáru lidských pochodní, které se snažily upozornit na postupné omezování svobody.

Nechceme ukazovat, jaký pokrok za šedesát let prodělala fotografická technika. Proto jsme se rozhodli Prahu fotografovat na klasickou filmovou emulzi. Josef Sudek fotografoval Prahu fotoaparátem Kodak Panoram. My máme trochu modernější stroje Noblex, které ale pracují na stejném principu, jako Kodak Panoram.

Již více než 3 roky se procházíme Prahou a zachycujeme její dnešní tvář. Tvář, které vévodí monumentální starodávné Hradčany, staré zapomenuté uličky, ale i nové mrakodrapy ve čtvrti Pankrác až po moderní chrámy konzumu – obchodní centra. A tím vším pomalu protéká majestátní řeka Vltava, jenž rozděluje Prahu na dvě poloviny, které spojuje nespočet mostů a lidem dává prostor pro odpočinek.

Nesnažíme se otrocky přefotografovat snímky Josefa Sudka, ale volně na něj navázat. Chceme ukázat, jak se Praha za ta léta změnila, ale i místa a pohledy, které zůstávají stále stejné.