fbpx

Jak na jitrnice z mobilu

Kdo nás pravidelně sleduje na Facebooku ví, že občas zveřejníme fotku „teď jsme právě tady a fotíme tohle…“. Je jasné, že fotka nemůže být tak rychle zveřejněna z filmu, který se právě nachází uvnitř některého z našich filmových Noblexů. Jak to tedy vlastně je?

Když se touláme Prahou a hledáme záběry do Prahy panoramatické, nosíme s sebou v kapse také mobilní telefon. Že může sloužit jako externí expozimetr pro naše aparáty Noblex, o tom už víte na základě předchozího článku Lumu Light Meter aneb čím měříme expozici. Dnes vám prozradíme, jak mobil proměnit ve foťák vhodný pro snímání černobílých jitrnic, které s vámi díky internetu můžeme během pár vteřin sdílet na sociálních sítích.

Pro panoramatické obrázky pořízené přímo v terénu používáme aplikaci s názvem 645 PRO Mk III vývojáře Michaela Hardakera. V čem je výhoda oproti nativní kameře, která je v každém mobilním telefonu s fotoaparátem?

Díky displeji s ovládáním je možné ovládat prakticky všechny parametry snímání podobně, jako je tomu u všech vyspělých digitálních fotoaparátů. Můžeme fotografovat s prioritou času, citlivosti ISO, nebo v manuálním režimu. Měření expozice můžeme posouvat v rozmezí +- 3 EV. Můžeme zamknout zaostření, expozici, nebo vyvážení bílé. Můžeme si vybrat z mnoha formátů (poměrů stran) výsledné fotky, k dispozici máme přednastavené simulace různých filmů. Můžeme použít filtry, dokonce přechodové. V nočním režimu můžeme prodloužit čas závěrky až do jedné sekundy. Fotografie můžeme ukládat také v nekomprimovaném formátu TIF a mnoho dalšího. Pojďme se na aplikaci podívat zblízka.

Pohled zblízka

První velkou výhodou je fakt, že veškerá aktuální nastavení vidíme přehledně na displeji. Další předností je možnost změny libovolného nastavení přímo z displeje konkrétním tlačítkem bez nutnosti procházet složitá menu.

Mobilní telefon se díky displeji 645 PRO Mk III změní v sofistikovaný fotoaparát.

Černě podbarvená střední část obsahuje hledáček a zobrazení nastavení kamery, šedivé svislé oblasti na levém a pravém okraji slouží ke změnám nastavení. Vpravo postupně od shora dolů nastavujeme:

  • uzamčení nastavení bílé, expozice a zaostření
  • spoušť pro pořízení snímku
  • poměr stran, simulace filmu, filtr
  • otočný volič snímacího režimu (manuální režim, režim s prioritou citlivosti ISO, rychlosti závěrky, autoportrét, prohlížení fotografií, návod)

na levém kraji najdeme další nastavení:

  • přepínání celoplošného a bodového měření expozice
  • samospoušť
  • přepínání displeje
  • menu pro další nastavení (např. ukládání do JPG/TIF)

Začínáme

Začít fotografovat můžeme v plně automatickém režimu, ve kterém se aplikace nachází hned po instalaci. Ale i tak je dobré si nejprve nastavit pár základních věcí:

Nabídka simulací filmů je opravdu široká.

Nejprve vybereme film. K dispozici je více než 15 přednastavení. Pro Prahu panoramatickou jsem zvolil simulaci filmu H5, která dává podobné výsledky jako černobílé filmy, která používáme.

Pro naše potřeby se nejlépe hodí formát jitrnice 6 x 17.

Potom si nastavíme poměr stran. Pro jitrnice ve stylu našeho projektu je super volba 6×17. Tady ale pozor. Snímek z mobilu v tomto formátu neodpovídá příliš tomu, co vyfotografuje skutečný panoramatický fotoaparát, protože v mobilním telefonu není tak širokoúhlý objektiv, který by zabral scénu v úhlu kolem 140 úhlových stupňů horizontálně. Ale pro naše potřeby okamžitého sdílení na Facebooku to zas až tak nevadí.

Modrou oblohu ztmavíme použitím oranžového přechodového filtru.

K dispozici jsou také filtry. Můžeme například vyzkoušet oranžový přechoďák pro ztmavení modré oblohy. Tady jsem ale byl lehce zklamaný, efekt není tak výrazný, jak bych očekával.

Jak to fotí?

A jak to doopravdy fotí? Zde jsou ukázkové snímky:

Louky na Černém mostě
Pražské nebe
Stanice metra Střížkov
Karlův most

Výsledky jsou velmi dobré. Pěkný kontrast, výborné podání detailů. Co víc si přát.

Co to stojí

Aplikace není zadarmo. Aktuálně stojí 4$. Ale myslím, že za poctivých sto korun českých dostaneme do ruky kvalitní aplikaci pro pořizování fotografií na mobilním telefonu, kdy maximálně využijeme potenciál fotoaparátu. Zároveň máme jistotu, že aplikace má dostatečnou podporu a přijdou aktualizace pro nové verze operačních systémů. A dobrá zpráva pro všechny: aplikace je dostupná nejen pro IOS, ale také pro Android 🙂

A jak s mobilem fotografujete vy? Používáte nějakou speciální aplikaci? Napište nám o tom.

Hádanka

Úplně nakonec pro vás máme hádanku:
Co se skrývá za černými dveřmi na této fotografii?

Co se skrývá za černými dveřmi?

Vaše odpovědi pište zde do diskuze přímo pod článkem. Dobré světlo všem!

Podělte se o své myšlenky