Návraty

Říká se opakování je matka moudrosti. Anebo také práce kvapná, málo platná. Při fotografování statických věcí jako je například krajina nebo městská veduta to platí dvojnásob.

Nejdřív je objev. Jak se člověk k tomu objevu dostane? Že si koupí dobrý boty, a že chodí, chodí, chodí. A že se dívá na všechno. Až jednou najde něco, co ho zajímá. A co si myslí, jak já tomu říkám, tady na mě čeká fotografie. Jak se k té fotce dostanete? Jedině můžete opakováním. Znova, znova, znova. Srovnáváním, co jste udělal dřív. Nejdřív je objev, a pak je tvrdá práce.

Takto popisuje svůj přístup k tématu světoznámý český fotograf Josef Koudelka v dokumentu České televize Zajímá mě, kam až dojdu. Také Josef Sudek byl znám tím, že se na svá místa vracel opakovaně, i po letech, za různého počasí a světelných nálad. Když za ním přišli z nakladatelství, aby nafotografoval Prahu s tím, že by chtěli obrazový materiál během několika měsíců, vysmál se jim.

I my se vracíme na místa, kde jsme již v minulosti fotografovali. S pocitem, že dneska by to mohlo být lepší než minule, že dnes tam bude mlha, méně lidí, lepší oblaka, atd. Ale také v případech, kdy máme již nafotografovaný zajímavý námět, ale nejsme spokojeni s kompozicí a tušíme, že to půjde vylepšit. Že místo má mnohem větší potenciál.

Přístaviště Four Seasons z Alšova nábřeží, zima

Z Alšova nábřeží se nabízí výhled na Karlův most a Malou Stranu se siluetou Hradčan. Na dvou snímcích pořízených s odstupem tří měsíců je vidět rozdílné působení obrazu při sněhové pokrývce v prosinci a syrové jarní náladě v březnu. Mimo jiné se scéna změnila také tím, že některé přes zimu zaparkované čluny u mola na jaře zmizely a vypluly plnit svůj účel.

Přístaviště Four Seasons z Alšova nábřeží, jaro

Tak co vy na to? Která fotka vám připadá lepší? Uvítáme vaše názory, pomůžete nám s výběrem! Napište nám, přidejte zde do vlákna pod článkem váš komentář…


Použité zdroje
– Josef Koudelka: Zajímá mě kam až dojdu (dokument ČT)

Přidej komentář