fbpx

Žijeme v době filmu zaslíbené

Ač je to neuvěřitelné a všude na nás číhají digitální displeje, megapixely a jiné vymoženosti, je to tak.

Když jsem se s projektem PRAHA PANORAMATICKÁ vrátil k focení na film, překvapilo mne, jak je to dostupné. S filmem jsem postupně končil v roce 2003, kdy jsem si koupil první digitál a zároveň pomalu dofocoval zásobu diáků z mrazáku.

O to větší bylo mé překvapení, když jsem si po patnáctileté přestávce šel opět koupit pár ruliček Kodaku Tri-X a on stál skoro stejně, jako když jsem s filmem končil. Chvilku jsem měl pocit, že jsem naskočil do stroje času.

Nedalo mi to a začal jsem pátrat, jak to tedy skutečně je. Díky tomu, že schovávám všechna malá vydání časopisu PhotoLife (dnes Československá fotografie), jsem se mohl přesunout v čase na přelom století a projít si tehdejší nabídky fotomateriálu a srovnat to s dneškem.

Doufám, že se na mne nebude Jan Karbusický (vydavatel časopisu PhotoLife) zlobit, ale uvádím zde tabulku z tehdejšího PhotoLife shopu. Některé fotomateriály jsou dnes stále dostupné a tak je možné jednoduše srovnávat. Současné ceny uvádím podle mého oblíbeného obchodu Bé FOTO.

Ceník fotomateriálů z roku 2000.

Kodak T-MAX 100 i 400 tehdy stál 175 Kč. Dnes T-MAX 100 koupíte za 160 Kč a T-MAX 400 za 175 Kč. Náš oblíbený Kodak TRI-X stál 160 Kč, dnes je ze 175 Kč. Ilford HP-5 Plus stál 189 Kč, dnes je za 165 Kč. Ilford Delta 400 stál 216 Kč, dnes je za 175 Kč. Obdobná situace je u barevných “profi” filmů. Kodak Portra 160 v balení po 5 kusech stál 1120 Kč a dnes stejné balení stojí 975 Kč. Dražší je naopak navrátivší se diapozitivní Kodak Ektachrome, který stával 288 Kč, dneska jej koupíme za 335 Kč. Zajímavé je to nejen u filmů, ale i u chemie. Má oblíbená D-76 od Kodaku stála 140 Kč a já ji dnes kupuji za 145 Kč. Třeba ale chemie od Ilfordu znatelně zdražila.

Když si ale vezmu, jak se za těch skoro 20 let posunula naše kupní síla, tak je to zkrátka super.

Pamatuji si, jak jsem jako malý kluk (osmdesátá léta minulého století) měl povolený 1 až 2 filmy na měsíc. Víc si moji rodiče nemohli tenkrát dovolit. Vždy jsem se těšil na ten den, kdy mi přinesou vyvolané filmy spolu s malými fotografiemi 6×9 cm. O to víc si užívám dnešní situace na trhu a brouzdání Prahou s filmem po kapsách.

Pokud chcete zkusit film, neváhejte – levnější a dostupnější už to asi nikdy nebude.

Se startem vám mohou pomoci třeba články v naší rubrice Temná komora, nebo je možné využít velkou studnici informací v archivu webu http://www.temnakomora.cz.

Jak to vidíte vy? Napište nám do diskuse.

3 Komentáře

Zapojte se do diskuze a řekněte nám svůj názor.

Zdenek M.odpovědět
10. 6. 2019 o 16:02

Pěkný článek pánové, který jen potvrzuje dnešní oznámení Fujifilmu, že uvede na trh zpět Acros.

12. 6. 2019 o 9:20
– V odpovědi na: Zdenek M.

Děkujeme za tip. Je super, že se Fuji s Acrosem vrací. Určitě jej otestujeme, až bude u nás k dostání.

Michalodpovědět
12. 6. 2019 o 14:53

Zdenku, je super, že po Kodaku a Ilfordu se vrací na černobílé pole další gigant Fuji. A to po roce, kdy s Acrosem skončil. Mám z toho osobně radost hlavně proto, že je dnes už jasné zachování černobílých emulzí. A to myslím i díky mladé generaci, nejenom nás chlapců ve středním věku 🙂

Napsat komentář