fbpx

Ve stopách J. Sudka – Nerudovka

Dnešní díl seriálu Ve stopách J. Sudka nás zavede pod Pražský hrad do malebné zatáčky Nerudovy ulice.

Nerudova ulice vede z Malostranského náměstí až k branám Pražského Hradu. Ulice vznikla ve 13. století v době založení Nového Města pod Pražským hradem za vlády Přemysla Otakara II. Je součástí Královské cesty a procházely tudy korunovanční průvody českých králů.

Ve středověku byla ukončena Strahovskou branou. Horní části ulice za touto bránou se původně říkalo Na dláždění. Později Krokevní, podle do dlažby vkládaných dřevěných krokví. Ty měly v kopci umožnit lehčí stoupání koňským povozům. Po smrti spisovatele a básníka Jana Nerudy, který zde v domě U Dvou slunců bydlel, byla roku 1895 přejmenována na Nerudovu.

V 19. století vznikly plány na ozubenou elektrickou dráhu, ty se však neuskutečnily. Přesto zde byla později zřízena první autobusová linka v českých zemích, provozovaná v letech 1908-1909.

Josef Sudek to měl pěšky z Úvozu do Nerudovy ulice co by kamenem dohodil. Svůj snímek pečlivě komponoval. Zachytil prázdnou ulici s nádhernou linií oblouku bez jakýchkoliv rušivých prvků. Vylidněná městská veduta bez automobilů a spěchajících chodců se zbytky sněhu na střechách i v ulicích:

Josef Sudek: Nerudova ulice

Jedno pražské zákoutí, které zůstává v čase neměnné. Domy i ulice zůstaly na svých místech:

prahapanoramaticka: Z Radničních schodů

Nicméně určité změny tu najít můžeme. Dnes se zatáčka v Nerudovce fotografuje velice obtížně. Davy turistů můžeme eliminovat včasným ranním vstáváním. Co ale vadí ještě víc jsou všudypřítomná zaparkovaná auta. Bez nich se zde fotografovat nedá.

Navíc je nutné hledat takový úhel záběru, aby snímek co nejméně rušily cedule a informační ukazatele. Hlavně kvůli tomu byl záběr proveden z poněkud jiného úhlu než ten Sudkův. Petr proto došel až na začátek Radničních schodů a zakryl tak na záběru vše nepotřebné.


Použité zdroje
– Josef Sudek: Praha panoramatická, 2. vydání, 1992
wikipedia
turistika.cz

Podělte se o své myšlenky