fbpx

Ve stopách J. Sudka – Pražský hrad

Pražský hrad byl pro Josefa Sudka jedním z pražských středobodů zájmu. Fotografoval ho z mnoha míst. Celou Prahu panoramatickou začal právě fotografováním Hradčan ze Smetanova nábřeží. Nejprve z dálky, ale postupně se Hradu přibližoval, až jednoho dne z Hradčanského náměstí vstoupil prvním nádvořím dovnitř.

Následující dvojice fotografií ukazuje nejstarší část chrámu Sv. Víta spolu s průhledem na třetí nádvoří Pražského hradu. Už samotný název Sudkovy fotografie vzbuzuje otázku: jedná se skutečně o čtvrté nádvoří? Josef Sudek označuje názvem čtvrté nádvoří místo na fotografii ze strany 31 v knize Praha Panoramatická, kde se dnes nachází náměstí U Svatého Jiří. Přitom dnešní čtvrté nádvoří je situováno spolu se zahradou Na Baště podle úpravy z roku 2014 u vstupu do areálu severně od nádvoří prvního. Zároveň podle dostupných zdrojů ještě v roce 2012 existovala na mapách SeznamuGoogle na Pražském hradě pouze tři nádvoří, označená I. až III. Bylo v padesátých letech minulého století čtvrté nádvoří na místě dnešního náměstí U Svatého Jiří nebo Sudek prostě pokračoval ve své cestě kolem Svatovítského chrámu a čísloval nádvoří podle vlastního uvážení? Vlastně na tom vůbec nezáleží, důležité je fotografovo vidění místa, kudy kráčela historie:

Josef Sudek: Čtvrté nádvoří s nejstarší částí katedrály
prahapanoramaticka.cz: Náměstí U Svatého Jiří

Po návštěvě Pražského hradu jsem došel k závěru, že konkrétně v tomto případě to měl Sudek tenkrát mnohem jednodušší než my. Mohl se svobodně rozhodnout, kdy bude fotografovat: ráno, dopoledne, odpoledne nebo navečer. Tuhle volnost my už nemáme. Jediná možnost, jak se vyhnout davům návštěvníků, je vyrazit opravdu brzy ráno a přesně v 6:00 jako jeden z prvních proniknout skrze skenovací rámy a osobní prohlídku dovnitř hradního areálu. Pak je alespoň nějaká naděje, že příští půlhodinku můžeme nerušeně fotografovat. Zároveň Josef Sudek krásně ukázal v celé šíři nejstarší část katedrály. To dnes také nejde, protože na ploše náměstí U Svatého Jiří jsou rozesety nehezké dřevěné stánky prodejců čehokoliv. Proto jsem musel jít blíž a fotografovat více vlevo.

Sudkovu oprýskanou fasádu dnes na Hradě nenajdeme. Starý královský palác na snímku prošel zkrášlovací kúrou. To se ale týká hodně míst v Praze. Zatímco v období vrcholného socialismu před šedesáti lety město působilo jako šedivá kulisa, nyní Praha jako celek působí mnohem více upraveně.


Použité zdroje
– Josef Sudek: Praha panoramatická, 2. vydání, 1992

– portál iDNES.cz

2 Komentáře

Zapojte se do diskuze a řekněte nám svůj názor.

Lukáš Crhákodpovědět
24. 6. 2019 o 11:46

Opět výborný příspěvek.
Drobnost: genius loci už není třeba doplňovat místem 🙂

Michalodpovědět
24. 6. 2019 o 12:00
– V odpovědi na: Lukáš Crhák

Lukáši děkujeme, máte pravdu, slovíčko navíc.

Napsat komentář