fbpx

Ve stopách J. Sudka – Václavské náměstí

Ačkoliv Josef Sudek začal fotografovat Prahu jako periferii, postupně se přibližoval se svým Kodak Panoram blíž k centru. Jak se za šedesát let změnila horní část Václavského náměstí?

Václavské náměstí je nepsaným pražským středobodem. Zažilo kus historie – veřejné vyhlášení komunistické moci v roce 1948, střelbu a ruské tanky v roce 1968 i sametové zvonění klíči v roce 1989. Původně koňský trh v horní části zdobí od roku 1913 jezdecká socha Krále Václava, životní dílo Josefa Václava Myslbeka. Věta „sejdeme se pod ocasem“ v pražském nářečí již zlidověla.

Josef Sudek fotografoval horní část Václavského náměstí v průhledu z rampy Národního muzea se sochou Čechie, které leží u nohou Labe a Vltava, alegorickými figurami z roku 1890 od sochaře Antonína Wagnera.

Kdy vznikla fotografie Josefa Sudka? Při náletu 7. května roku 1945 byl zcela zničen původní dům na adrese 812/59 v horním východním rohu Václavského náměstí, který zde stál od 80. let 19. století. Na jeho místě byl po válce postaven objekt obchodní dům podle návrhu architektů Maxe Gronwaldta a Jiřího Chvatliny, původně obchodní dům Pramen, později známý jako Dům potravin. Dům potravin byl dokončen v roce 1957. Vzhledem k tomu, že na snímku vidíme lešením obklopenou rozestavěnou část budovy, Sudkova fotografie musela vzniknout v zimě roku 1956:

Josef Sudek: Václavské náměstí v zimě

Koncem padesátých let minulého století jezdily po Václavském náměstí tramvaje. Vidíme hlouček lidí na zastávce vedle sochy Sv. Václava. Sníh v zimě nebyl takovou vzácností jako dnes. Ale kdo si počká, ten se dočká. Loňská zima přinesla do města sníh, na který jsme s Petrem toužebně čekali. Toho prosincového rána padal hustý mokrý marast, že fotografování bylo spíš utrpení. Chránil jsem aparát vlastním tělem, přesto však díky vodě a vlhkosti část displeje Noblexu odešla do věčných lovišť. Teď sice nevím, kolik mám na filmu nasnímáno obrázků, ale zato mám zimní fotku, která alespoň trochu připomíná tu Sudkovu:

prahapanoramaticka.cz: Václavské náměstí od Národního muzea

Obě fotografie dělí 63 let. Na místě bývalého rozestavěného Domu potravin dnes najdeme pětihvězdičkový hotel Occidental Praha Wilson, rychlé občerstvení McDonald’s, a také prodejnu Albert supermarket.

Také dnes se na Václavském náměstí staví, což aktuálně dokumentuje jeřáb ve střední části náměstí. Navíc v lednu 2019 odsouhlasila rada Hlavního města Prahy plán postavení tramvajové trati spojující Národní muzeum s ulicemi Vodičkovou a Jindřišskou. Stavět by se mělo začít v roce 2021 a k zahájení provozu by mělo dojít v roce 2022. Na Václavské náměstí by se tak tramvaje vrátily po více než 40 letech.

Jaká bude letošní zima? Zažijeme podobnou sněhovou nadílku jako v prosinci 2018? My s Petrem věříme, že sníh bude, abychom připravili další zimní snímky do Prahy panoramatické. Ale ještě předtím snad podzim nabídne ve městě i mlhu, která nám v portfoliu zatím chybí úplně…


Použité zdroje
– Josef Sudek: Praha panoramatická, 2. vydání, 1992

Wikipedia

Podělte se o své myšlenky