PhotoExif aneb jak a kde jsme fotografovali
Pečlivější autoři chtějí mít pořádek ve svém archivu fotografií – jaký byl použit objektiv, jaké byly expoziční údaje a kde byla fotografie pořízena. Pokud fotografujeme digitálně, fotoaparát automaticky uchovává u každé fotografie tzv. Exif údaje, které mimo jiné obsahují právě tyto informace. Co když ale fotografujeme analogovými kamerami na klasické filmy? Existuje řešení.
Pokud pouze vyvolané negativy skladujeme a výsledné fotografie zvětšujeme v temné komoře, není nic jednoduššího než tužka a papír. Požadované údaje si prostě v momentě snímání každé fotky zapíšeme a hotovo. Pokud ale v procesu jdeme dál a filmy skenujeme do počítače, vyplatí se zapřemýšlet, zda tyto informace nepřidat k naskenovaným obrázkům tak, aby se staly součástí našeho digitálního archivu. Pro tento případ může posloužit jednoduchá aplikace pro mobilní telefony s názvem PhotoExif od vývojáře Oriola Garcii Gonzaleze. Pojďme si ukázat, jak na to.
Mobilní telefon
V režimu nastavení máme v aplikaci k dispozici základní rozcestník v dolní liště obrazovky: Films, Cameras, Lenses, Export a Info. Filozofie je jednoduchá. Zadáme si postupně fotoaparáty a objektivy, se kterými budeme v budoucnu pracovat. Poté nabijeme do vybrané kamery příslušný typ filmu a pokaždé, když s fotoaparátem pořídíme snímek, totéž uděláme ve PhotoExif. U snímku se nám uloží fotoaparát, objektiv, čas, clona, popisek (pokud si ho vyplníme) a také GPS souřadnice místa, kde právě stojíme, pro pozdější využití v mapách.
Po instalaci si nejprve v sekci Lenses zadáme objektivy, se kterými budeme fotografovat. U každého objektivu vyplníme název, rozsah ohniskových vzdáleností a rozsah clon. Pokud má objektiv pevné ohnisko, zadáme stejné hodnoty:

V dalším kroku si v sekci Cameras připravíme kamery. U nich vyplníme název, případně poznámku, ale hlavně ke každému fotoaparátu přiřadíme správné objektivy. Také nastavíme expoziční krok – jeho velikost je bývá závislá na možnostech těla kamery:

Tím máme vyřešeno základní nastavení techniky. Pak už stačí v sekci Films zadat film, který právě zakládáme do foťáku (obrázek vlevo) a můžeme vyrazit do terénu:

Bezva. Právě stojím na Václavském náměstí a fotím Národní muzeum. Vyfotografuji snímek Noblexem a totéž udělám ve PhotoExif. V horní liště vidím, že mám vybrán Noblex 135 Pro Sport (obrázek vpravo) a aktuálně mám na filmu nafoceno 13 snímků. Nastavím čas (1/125), clonu (8) a popisek pro právě pořízený snímek. No a pak jednoduše stisknu spoušť, to je to tlačítko vpravo vedle kolečka s časy. Hotovo. Počítadlo se posune na další snímek, tedy na čtrnáctku a já vím, že na filmu mi ještě zbývá 5 obrázků, protože na kinofilm se bezpečně vejde 18 snímků. A možná ještě bonus snímek devatenáct, pokud jsem úsporně založil film. Kliknutím na počítadlo krásně vidíme, co je na filmu (vlevo):

Když film dofotíme, jdeme do nastavení do editace filmu a stiskneme tlačítko Develop (vpravo). Tím ho v aplikaci vlastně vyndáme z fotoaparátu a můžeme založit film nový. Zároveň film dostane do části dolní lišty s názvem Export. Tam čeká na další akci. Další akce mohou být v podstatě dvě: buď následuje propojení exif informací s naskenovanými negativy (popsáno dále) nebo můžeme exportovat csv soubor pro import například do Excelu pro další použití.
Počítač
Dobrá. Do této chvíle celé cvičení funguje jako trochu lepší zápisník. Ale poté, co film fyzicky vyvoláme a naskenujeme negativy, přichází na řadu druhá část celého procesu – nahrání informací přímo k naskenovaným fotografiím. K tomu je zapotřebí nainstalovat, tentokrát na počítač, druhou část aplikace PhotoExif.
Spárování informací s fotkami je opět velmi jednoduché. Jen je zapotřebí mít obě zařízení (mobil o počítač) připojené na stejnou wifi. Na mobilu jdeme do záložky Export a vybereme příslušný film. Na počítači vybereme fotografie (musí být v jednom adresáři a soubory musí být pojmenované vzestupně dle abecedy podle pořadí políček na filmu). Během několika vteřin dojde ke spárování a Exif informace z mobilu se nahrají a okamžitě uloží k souborům na počítači – k vybrané fotografii jsou v levé části zobrazeny Exif údaje nahrané z telefonu:

Závěrem
A máme hotovo. V digitálním archivu u každé fotky uloženy informace o použité technice, expoziční údaje a zároveň se nám naše obrázky přehledně zobrazí na mapě:

Tak co? Stále ještě váháte? Ale možná už ve vás kdesi uvnitř hlodá myšlenka dojít si koupit svůj první film… 🙂