Jedeme dál…

Na nějakou dobu jsme se na našem blogu odmlčeli. Neznamená to však, že bychom nepokračovali dál v projektu Praha panoramatická.

Situace kolem koronaviru nahrávala fotografiím města bez lidí, a tak jsme s Petrem ve dvojici nebo samostatně dokumentovali Prahu dnešních karanténních dnů. Nicméně i čas trávený v domácích podmínkách jsme využili k dalším aktivitám kolem projektu. Chystáme pro vás spoustu novinek, ale o tom až někdy příště.

Dnes si ale povíme o tom, že již reálně chystáme slibovanou knihu pražských jitrnic.

Oslovili jsme pečlivě vybrané tiskárny v Čechách, které aktuálně v nejvyšší možné kvalitě tisknou fotografické publikace. Máme již několik konkrétních nabídek. S jednou z tiskáren jsme již tak daleko, že máme doma kontrolní nátisky několika vybraných fotografií:

Tiskové náhledy ve třech variantách laku

Učíme se. Tiskárny požadují tiskové podklady v tiskovém režimu CMYK. To není pro nás nic nového, protože tímto standardem jsme již tiskli dvě autorská vydání v několika málo kusech na internetovém Blurbu.

Nově se však snažíme připravit strany knihy tak, aby byly tištěny pomocí dvou tiskových barev technikou Duotone (černá a šedivá), která dává mnohem lepší výsledky, než pouhý tisk černou barvou v jednoduchém černobílém režimu. V praxi ověřeno právě na kontrolních nátiscích!

Je to ale celkem peklo, protože z té veliké mašiny fotky lezou co se týče jasu a kontrastu poněkud jinak, než člověk vidí na monitoru u PC nebo na papíře z inkoustové tiskárny. Aktuálně ladíme nastavení křivek v jednotlivých kanálech barev, aby fotografie byly „krev a mlíko“ 🙂

Tiskové značky na okrajích tiskových náhledů

Zkoušíme také jakým způsobem nechat fotografie ošetřit potřebným UV lakem, který jednak zabraňuje poškození fotografií, a zároveň dlouhodobě brání zežloutnutí knihy uvnitř. Rozhodujeme mezi variantami lesklého či matného disperzního laku, o tom, zda lakovat celé strany nebo jen parciálně plochu fotografií. Po stranách kontrolních nátisků jsou tiskové značky, které jsou určitě velmi důležité pro tiskaře, pro nás ale jejich význam zůstává vcelku utajen 🙁

Zatím poslední 2. autorské vydání knihy dozná ještě úprav…

Je toho hodně k přemýšlení, zároveň ještě ladíme celkový vzhled publikace. Ale věříme, že se nám povede knihu vytisknout v té nejvyšší možné kvalitě, aby byla opravdovým klenotem do knihovny a přinášela čtenářům nezapomenutelný zážitek při jejím listování. Držte nám palce!

Jak vy trávíte volný čas v období koronavirovém? Napište nám o tom! Těšíme se na vaše příběhy a zážitky…

Koupíte si naši knihu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

4 Komentáře

Přidej se a napiš nám svůj komentář.

3 května, 2020 at 9:13 pm

Zdar chlapi. Tak to je paráda. Držím pěsti ať vše klapne dle vašich představ. Určitě si jí koupím … a pak poprosím i s podpisem 😉

Michalodpovědět
4 května, 2020 at 10:32 pm
– In reply to: Tom

Tomáši, děkujeme za podporu!

Jacek Jaśkoodpovědět
4 května, 2020 at 8:13 pm

Czołem Panowie! Jestem fotografem z polskiej strony Karkonoszy. Od blisko roku mieszkam w Pradze/Karlin. Panoramiczna Praga to kapitalny pomysł, któremu gorąco kibicuję! Czekam na efekty. Myślę, że będzie mnie stać na kupno Waszej książki. Jak wszystko wróci do równowagi, mam nadzieję na spotkanie z Wami. Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki za powodzenie. Jacek Jaśko

Michalodpovědět
4 května, 2020 at 10:30 pm
– In reply to: Jacek Jaśko

Jacek, dziękujemy za wsparcie, na pewno się połączymy i spotkamy osobiście!

Reagovat