fbpx

Ve stopách J. Sudka – Branické skály

Pro dnešní putování ve stopách Josefa Sudka jsme si vybrali fotografii Branických skal, které se nacházejí v Praze-Braníku, na místě bývalých vápencových lomů. Podle pověsti se tam ukrývá poklad. Ale to nebyl ten hlavní důvod, proč jsme se tam vypravili.

Skály v Praze-Braníku byly vyhlášeny přírodní památkou 29. dubna 1968. Branické skály tvoří západní stráň vrchu Dobeška s bývalým lomem na pravém břehu Vltavy. Skála je vysoká 75 metrů a z vyhlídky se nabízí pohled po proudu řeky směrem na Vyšehrad.

Podle pověsti býval u Branické skály hrad a je zde ukryt poklad. V lomu pod kopcem se od poloviny 18. století do roku 1928 těžil vápenec. Historie těžby vápence v těchto místech sahá nejméně do poloviny 18. století. V několika vápenkách, které postupně vznikaly u paty lomu, se z něj pálilo proslulé „pražské staroměstské vápno“. Za druhé světové války zde vybudovala německá armáda štoly pro umístění podzemní továrny, chráněné proti bombardování.

Přesto, že jde o chráněnou lokalitu, podle městské vyhlášky z roku 2010 je zde povoleno až do konce roku 2020 horolezectví. V oblasti Branických skal se nacházejí čtyři desítky lezeckých cest různé obtížnosti.

Když stojíme dole pod skálou v parčíku vedle evangelického kostela, vypadá to, že se nahoru bez maček a cepínu nedostaneme. Naštěstí zleva vede po úbočí směrem vzhůru celkem pohodlná stezka, po které vystoupáme do lesoparku Dobeška v horní části stejnojmenného vrchu.

Pohled na Prahu směrem k Vyšehradu s řekou Vltavou v údolí pod námi z Vávrovy vyhlídky je impozantní. Abychom našli místo, odkud svoji fotografii snímal Josef Sudek, musíme se dostat kousek za Vávrovu vyhlídku směrem na jih. Josef Sudek z tohoto místa fotografoval pohled na Prahu v padesátých letech minulého století:

Josef Sudek: Lomy v Braníku

Je známo, že Josefa Sudka k cyklu Prahy panoramatické přivedl zpočátku zájem o pražskou periferii. Proto Sudkova Praha panoramatické obsahuje mnoho fotografií z Braníka, Krče a Pankráce. I na této fotografii je na první pohled zřetelně vidět, jak vypadala zástavba v údolí kolem řeky. V oblasti dnešních Radlic a Zlíchova pod Dívčími Hrady najdeme jen louky a pole.

prahapanoramaticka.cz: Branické skály

Šedesát let je znát. Kromě rozmachu města, které za tu dobu pohltilo veškerou tehdejší romantickou periferii, vidíme také vyhlazení ostrých hran ve skalách na místě bývalých vápencových lomů. Dlouhá desetiletí probíhající eroze a drobné sesuvy si pomalu vybírají svou daň.

Tuto fotografii jsme ale nakonec při posledním výběru do portfolia našeho projektu s Petrem nevybrali. Při výběru jsme již měli před očima skladbu fotografií na jednotlivých dvoustranách chystané knihy. Z Branických skal se do výběru pro druhé autorské vydání naší knihy proto dostali jiné dvě fotografie:

Branické skály ve 2. autorském vydání připravované knihy

Dvoustrana Branických skal je aktuálně koncipována jako navazující pohled. Nalevo je panoráma Barrandovského mostu a napravo pohled z Branických skal směrem k Vyšehradu, skála je však ještě více vpravo mimo záběr.

Pokud se vám dnešní článek líbil, nezapomeňte se k nám pravidelně vracet a třeba nám dát svůj lajk i na Facebooku!


Použité zdroje
– Josef Sudek: Praha panoramatická, 2. vydání, 1992
wikipedie
Pražská příroda

Podělte se o své myšlenky