fbpx

Ohlédnutí, druhé

Na konci listopadu jsme se s Petrem potkali, abychom po několika měsících usilovné práce znovu vybírali panoramatické snímky Prahy a aktualizovali portfolio fotografií projektu Praha panoramatická.

Při prvním velkém výběru na konci června jsme do prvního autorského vydání naší knihy vybrali 137 fotografií. Od té doby jsme ale každý sám nebo společně navštívili spoustu dalších zajímavých pražských míst, takže náš adresář s obrázky pro výběr na Dropboxu čítal 214 nových přírůstků. Bylo jasné, že se nad nimi musíme opět sejít. Zatímco Petr vybíral z dalších 34 filmů (19 kinofilmů a 15 svitků), můj archiv se od posledního výběru rozrostl o 15 filmů (9 kinofilmů a 6 svitků).

První důležitá věc: Noblexy stále fungují. Občas některý z nich má své vrtochy, ale Petr objevil pana Jaroslava Kociána, který dodnes tyto fotoaparáty opravuje a má ve své dílně prozatím dostatek náhradních dílů. Aktuálně je tedy jeden kinofilmový fotoaparát na zdravotní prohlídce.

Druhá ještě důležitější věc: pořád nás to baví. Neustále se snažíme přijít ještě víc na kloub tomu zvláštnímu formátu, který je tak široký, že občas je hotové peklo nemít na snímku věci, které tam být nemají. Ale daří se. Každé nově nalezené pražské zákoutí nám dává možnost se zlepšovat.

Jak dopadl výběr?

Z prvního výběru, o kterém Petr psal koncem června v článku Ze zákulisí – vybíráme fotky vzniklo první autorské vydání makety budoucí knihy. Vykrystalizovalo nám tehdy 5 témat, která jsme představili v článku Témata nám zrají jako víno.

Zatímco témata Praha klasická a Praha novodobá byla již v té době pěkně rozpracována, zbylá témata Praha nostalgická, Lidé města pražského a Praha vertikální byla v plenkách. Jak projekt pokračoval, při fotografování jsme se soustředili právě na ně.

Praha nostalgická jde sice pomalu, ale přibývá. Navštívili jsme třeba Smíchovské nádraží, Libeň nebo Vysočany.

Také jsme hojně a úspěšně fotografovali s Noblexy otočenými na výšku do Prahy vertikální. Všechna tato témata se ukázala jako životaschopná a jsou nadále součástí projektu.

Ale k jedné zásadní změně přece jenom došlo. Jak jsme prohlíželi jednotlivé hromádky fotografií, dospěli jsme nakonec k závěru, že fotografie lidí jaksi z celkového konceptu vybočují. Proto jsme toto téma opustili a dříve vybrané fotografie vyřadili. Nebylo to jednoduché rozhodnutí, nicméně jsme přesvědčeni, že to celkově přispělo k celistvosti portfolia.

Konec obřích pand v Praze

Nejvíc nám asi bylo líto obrázků velikých pand na Staroměstském a Václavském náměstí, které mezitím Praha vyhláškou zakázala. Je to určitě správné rozhodnutí, protože nevkusné obří pandy k Praze nepatří, na druhou stranu se ty fotografie staly obsahem historické již po několika týdnech po svém vzniku.

Jeden z tématických okruhů Prahy panoramatické

Celý výběr nám trval více než 6 hodin. Všechny nové přírůstky čekaly pečlivě vytištěné na svůj další osud. Nejenom, že jsme do portfolia doplnili spoustu nových míst a motivů, ale zároveň jsme také vyřadili mnoho dříve vybraných záběrů. Suma sumárum, v aktuálním výběru je dohromady 175 fotografií, které se staly základem druhého autorského vydání. Podle našeho názoru se jedná o velký posun v celém projektu. Pomalu se přibližujeme vytčenému cíli.

Nakonec dýchánku jsme ještě s Petrem vytvořili první propagační video, které můžete shlédnout na úplném konci článku Mizející Praha továren.

Kde jsme

Na Facebooku se snažíme průběžně informovat o všem možném ze života projektu. Kde právě fotografujeme, co jsme kdy publikovali na web a další aktuality. K dnešnímu dni máme 315 sledujících, za což upřímně děkujeme! A pokud znáte někoho, komu by se mohl náš projekt líbit, dejte mu o nás vědět.

Tento týden přišlo z Eindhovenu 2. autorské vydání naší Prahy panoramatické, pro naši potřebu tentokrát pouze ve dvou kusech.

Přebal 2. autorského vydání

S Petrem jsme se shodli, že tato druhé verze je o řád lepší než ta první. Je výrazně pestřejší a je vidět, že se v jednotlivých tématech dostáváme hlouběji.

Dvoustrana 2. autorského vydání
Na konci knihy je přehled všech fotografií ve formě podobné klasickým kontaktům
Téma Praha nostalgická je teď výrazně pestřejší

A zpět k projektu. Těšíme se po roce zase na sníh ve městě. Objednáváme další várku filmů, protože zvlášť o svitky Kodak Tri-X je teď nouze. A za pár týdnů vstoupíme do třetího roku trvání projektu.

Pro dnešek všechno. Zůstaňte s námi jak zde na stránkách projektu, tak i na Facebooku. Užijte si nadcházející svátky a zase někdy příště…

Podělte se o své myšlenky