Paspartovací „workshop“
Nejen focením člověk je živ. Chtělo by se mi volně parafrázovat aktuální dění kolem našeho projektu Praha Panoramatická. Fotíme, ale zároveň pracujeme na knize, chystáme kalendář a zvažujeme i to, že vybereme některé, dle našeho skromného názoru, povedené fotografie a zkusíme je nabídnout k prodeji. Tuto možnost jsme s Michalem diskutovali již od začátku projektu. Ostatně naše společné výběry probíhají vždy nad papírovou podobou – psali jsme o tom v článku Ze zákulisí – vybíráme fotky nebo Ohlédnutí, druhé.
Hned na začátku jsme si řekli, že je pro nás bohužel nereálné nabízet klasické fotografie vzniklé ve fotokomoře mokrou cestou. Museli bychom to dát třetí straně a to se nám moc nechce. Rozhodli jsme se tedy, že půjdeme cestou tisku pomocí pigmentových inkoustů na kvalitní papír se zárukou dlouhodobé stálosti.
Jednou z možností, kterou teď testujeme, jsou tisky na matném papíře Hahnemühle Photo Rag® Ultra Smooth, který dává výborné výsledky a speciálně té naší černobíle panoramatické Praze opravdu sluší. Ještě máme v plánu zkusit i nějaký ten baryt. Tam pokukujeme po papíře Hahnemühle FineArt Baryta Satin.
Máte třeba doporučení na nějaký ten ověřený papír pro fajnovou černobílou fotografii? Napište nám do komentářů.
Protože nás ty naše jitrnice opravdu baví, shodli jsme se, že nechceme nabízet jen fotografii na samotném papíře, ale že ji chceme celou nějak úhledně zabalit. A protože naším cílem je, aby každá fotografie byla kompletně od nás, čekalo nás tedy ponoření se do světa paspartování. A to je kapitola sama pro sebe.
Nakonec jsme si vybrali paspartovací karton Nielsen Teichert MSK Natur, který nabízí dobrou muzeální kvalitu. Aby fotografie pěkně vynikla, zvolili jsme tloušťku 2,6 mm a klasickou bílou barvu. Hned u prvních zkoušek jsme si s nadšením ověřili, že to vypadá opravdu pěkně.

Hezký obal je určitě důležitý, ale základem je fotografie. Do té nebudeme nijak zasahovat, takže pod paspartou bude fotografie přichycena pomocí růžků s garantovaným složením na zadní karton muzeální kvality, také od společnosti Nielsen. A celé to spojí kvalitní oboustranná páska.
Trochu nám trvalo se v tom všem zorientovat, zvolit rozměr fotografie, pasparty, výřezu i dalších materiálů, ale nakonec jsme to měli vše v kupě a mohli jsme se sejít ve studiu a pustit se do práce.

Já jsem zajistil vytištění testovací fotografie. Zatím nám to vychází tak, že fotografie bude mít rozměr 41 x 15,5 cm s 2,5 cm bílým okrajem. Pasparta má rozměr 50 x 30 cm s výřezem 40 x 15 cm, který je posunutý k hornímu okraji. Chtěli jsme nabídnout koukatelný rozměr, který se dá pohodlně udržet v ruce.
Michal se vrhl na paspartování. Jak se rychle ukázalo, bude to chtít dost cvičení a hlavně pečlivé přípravy, aby si vše sedlo kde má a fotografie nijak neutrpěla. Nakonec se nám ale podařilo vše zvládnout a drželi jsme v ruce fotografii v podobě, která se nám opravdu líbí.

A co vám, líbí se?

Pokud máte nějaký tip k výběru papíru či paspartování, napište nám do komentářů.