fbpx

Ohlédnutí, první

Máme za sebou skoro první půlrok fungování našeho projektu Praha Panoramatická na internetu a tak jsme si s Michalem řekli, že je čas se trošku ohlédnout.

Internetové stránky jsme spustili začátkem března, ale to byla jen viditelná špička ledovce. V té době jsme již přes rok s Michalem brázdili ulice Prahy s našimi panoramatickými miláčky (Jak to celé začalo). Učili jsme se dostat do oka ten né moc tradiční formát, poprat se s nástrahami filmů i filmových procesů a hlavně vnímat světlo v ulicích Prahy.

Dobré je, že ten proces učení a objevování nekončí. Ať z pohledu fotografického, kdy jak začínám mít pocit, že už něco s přehledem dávám, hned mám před sebou další výzvu. Tak z pohledu toulání se Prahou. S každou další procházkou si uvědomuji, jak je Praha krásná a svá. Má hodně problémů, ale skoro za každým rohem je schopna i mile překvapit. A tou krásou nemyslím jen ta načančaná místa, ale i ta zašlá, čekající na objevení nebo novou budoucnost.

Do projektu jsme vstupovali s panoramatickým kinofilmovým fotoaparátem Noblex 135, který jsme po nějakém čase doplnili i o větší verzi na svitek Noblex 150. Máme ty stroje rádi. Něco již pamatují, ale stále se statečně otáčejí a malují nám světlem Prahu na filmová políčka. Pro mne bylo nejzajímavějším zjištěním životní osud jejich autora. John Noble měl život jak z nějakého hollywoodského scénáře… jen to byla realita.

Když se podíváme do našeho archivu, tak ten k dnešnímu dni čítá 82 filmů u Michala (49 kinofilmů a 33 svitků) a 67 filmů v mém šanonu (45 kinofilmů a 22 svitků). Když bych to celé přepočítal na záběry, tak je to někde okolo dvou tisíc záběrů.

Archivace našich panoramatických fotografií Prahy

Přes naše přísné síto jich většina neprojde a tak k dnešnímu dni máme v prvním výběru pro knihu 137 fotografií, které vám postupně představujeme v naší galerii.

No a protože máme rádi fotky na papíře, rozhodli jsme si udělat první maketu naší připravované knihy Praha Panoramatická. Michal nad tím strávil hodně času i nervů, aby ji dostal do podoby, kdy se nám bude líbit a necháme si připravit 4 testovací kousky.

První verze knihy Praha Panoramatická
Když se sen začne zhmotňovat. První verze knihy Praha Panoramatická.

Musím přiznat, že jsem se tetelil nedočkavostí, zvědavostí i blahem, když mi po čase Michal podával pevnou kartonovou krabici, kde byla kniha schovaná. No a listovat si v ní pak bylo již vyslovené labůžo. Nevím jak to popsat. Mám rád fotky na papíře a každou svou fotku, která trochu za něco stojí, dříve či později hodím na papír. I celou Prahu Panoramatickou máme v podobě papírových fotek. Ale když je pak vidíte v knize, je to úplně jiný zážitek.

Pohled na knihu Praha Panoramatická
Kniha v celé své kráse.

Maketa knihy je pro nás další odrazový můstek. Jednak čím víc na ní koukáme, tím víc víme, co musíme změnit i jaké další fotky musíme zkusit ulovit. Původně plánované dva okruhy fotografií se nám rozrostly o další tři témata. Uvidíme, jestli tam nakonec budou a nebo ne.

Náhledy na fotografie v knize Praha Panoramatická
Závěrečné náhledy.

Tak co na ni říkáte? Líbí se vám? Napište nám.

S velkou chutí píšeme články pro náš blog. Snažíme se ukázat vše ze zákulisí projektu, představit vám zajímavé osobnosti nejen panoramatické fotografie, jak co vaříme v těch našich improvizovaných temných komorách ale i místa v Praze, jak se za ta léta od poslední návštěvy pana Sudka změnila.

K dnešnímu dni máme v blogu 21 článků. Mezi vašimi nejoblíbenějšími bylo určitě představení Josefa Koňaříka nebo Antonína Kostky. Toulky Michala po místech kudy šel Josef Sudek – např. Libušiny lázně na Vyšehradě, nebo Pražský Semmering v Hlubočepích. Máme radost, že i technické články se těší vaší oblibě, ať je to třeba o našem hlavním fotoaparátu Noblex 135, nebo o aplikaci Lumu Light Meter, kterou měříme expozici. V článcích budeme určitě pokračovat.

K webovým stránkám jsme si posléze přidali i stránku na Facebooku. Budeme rádi, když se tam k nám přidáte. Trochu si na to digitálně sdílené prostředí zvykáme, ale věřím, že se budeme jen zlepšovat.

Je neuvěřitelné, jak se Praha místy rychle mění. Už dnes máme v archivu fotografie, které je možné označit za historické. Ukazují Prahu, která dnes již tak nevypadá. I to je důvod, proč se tak rádi touláme Prahou s panoramatickým fotoaparátem v ruce.

7 Komentářů

Zapojte se do diskuze a řekněte nám svůj názor.

15. 9. 2019 o 18:25

Paráda, obdivuji a fandím vám 🙂

18. 9. 2019 o 17:41
– V odpovědi na: Milda

Mildo, moc děkujeme!

Lukáš Crhákodpovědět
15. 9. 2019 o 19:22

Paráda! Maketa, říkáte? Tzn. někdy vyjde i finálka, třeba i na prodej?

Michalodpovědět
16. 9. 2019 o 11:16
– V odpovědi na: Lukáš Crhák

Ano, Lukáši. Kniha určitě vyjde a bude na prodej. Ale nechceme nic uspěchat, pravděpodobně to bude v roce 2020.

Aleš Zídekodpovědět
19. 9. 2019 o 22:41

Kluci, obdivuju vaši energii, odhodlanost, vytrvalost a to, jak se původní záměr vyvíjí a postupně mění (k lepšímu).

Antonín Kostkaodpovědět
28. 9. 2019 o 9:29

Souhlasím s Vámi! Mám také rád fotky na papíře a v ucelených cyklech. Přeji Vám mnoho krásných záběrů Prahy, vždy Dobré světlo a úspěšné dokončení knihy, na kterou se moc těším!

Jiří Hynekodpovědět
14. 7. 2024 o 12:16

Michale a Petře, jdete na to dobře (aspoň z mého pohledu), klasická fotografie i když v dnešním pře-digitalizovaném a uspěchaném světě to nemáte jednoduché. Každý „cvakač“, co má v mobilu očíčko si myslí, že to umí -chyba lávky, těm co filmují na výšku, bych to urazil až „u pr….“ . Držím vám oběma palce do příštích úspěchů.
Jirka Hynek/PS. mrkněte na YouTube: mizející kouzlo mechaniky.

Napsat komentář