fbpx

Jaký byl náš panoramatický rok 2020

Ještě si to asi neuvědomujeme, ale myslím, že tento rok vejde v čase do světových dějin a sám jsem velmi zvědavý, jak se na něj budeme s odstupem dívat a hodnotit jej.

O knize

S Michalem jsme měli na tento rok původně naplánované vydání naší připravované knihy Praha panoramatická. Ostatně o jejím postupném vzniku jsme na našich stránkách již několikrát psali. Třeba v článku Ohlédnutí, druhé, kde jsme představili druhou maketu, která nám udělala velkou radost. V průběhu roku jsme našli i tiskárnu, která by se naší knížky zhostila, ale nakonec jsme se rozhodli s ní ještě počkat.

Z připravovaní knihy Praha Panoramatická
Závěrečný přehled fotografií

Kalendář 2021

Naši energii jsme tedy vložili do přípravy prvního autorského kalendáře, který spatřil světlo světa v září. Hodně času jsme s Michalem trávili nad výběrem 13 fotografií, které jsou v kalendáři.

O minimalistické podobě jsme měli jasno hned od začátku a tak nás čekalo hodně učení, jak to celé přenést do CMYKu, aby tomu rozuměla ofsetová tiskárna Žaket.

Myslím ale, že se nám to nakonec povedlo celkem vyladit a z výsledné podoby máme velkou radost. A že tu radost dělá kalendář nejen nám, víme i ze zpětné vazby od našich zákazníků.

Ještě nějaké kalendáře máme skladem, tak pokud si chcete udělat radost, podívejte se k nám do obchůdku.

Stejně tak budeme rádi za sdílení, pokud víte o někom, komu by panoramatické záběry Prahy zpříjemnily rok 2021.

Stále fotíme

Tento zvláštní rok jsme využili i k dalšímu mapování Prahy. Někdy to mělo i své výhody. Pokud jsme dříve často u mnoha motivů dlouho čekali, než se nám povedlo ulovit záběr bez davů lidí, tak letos jsme naopak často čekali, až se nám někde objeví alespoň jeden člověk, který by dal motivu rozměr i měřítko.

Prašná brána z Celetné

Za sebe můžu říci, že někdy bylo to focení skoro strašidelné. Ostatně nevím, kdy se mi zase poštěstí být úplně sám ve dne na Staroměstském náměstí nebo jít zcela ztichlou Nerudovou ulicí k Hradu a slyšet jen vlastní kroky.

Michal je správný systematik, takže on má vše již vyvolané a naskenované. Já jsem letos spíš jen fotil a fotil. V ledničce se mi tak postupně hromadí zásoba nafocených kinofilmů i svitků. Počítám, že se budu muset na týden zavřít do fotokomory, než to všechno vyvolám 🙂

Fronta filmů na vyvolání

O údržbě našich miláčků

Také mám velkou radost, že jsem letos dokončil renovaci a údržbu všech svých kinofilmových i svitkových Noblexů.

O našich mašinkách jsem psal v článcích Noblex 135 – náš panoramatický miláček a Noblex 150 – když je kinofilm malý.

O údržbu se mi postaral p. Kocián z PhotoHelp. Přeci jen jsou to už starší mašinky a kdo je zná tak ví, že po mechanické i elektronické stránce to nejsou žádní přeborníci.

Vnitřek Noblexu 150

Hodně jsem bojoval hlavně s tím, že otočný mechanizmus měl nerovnoměrný chod, což se na snímcích projevovalo proužkováním. Sem tam šlo něco doladit v postprocesu, ale někdy jsem tím bohužel přišel o pěkné snímky.

Teď šlapou jak hodinky a člověk má zase více chuti na focení.

Zůstaneme u Kodaku?

Trochu nám to kazí Kodak, který od ledna ohlásil další zdražení, takže i když filmy máme za dobré ceny od BeFoto, tak zvažujeme, jestli nezkusíme přechod na něco levnějšího.

Opuštěné Příkopy

Máte případně tip, co máme vyzkoušet za film? Ideální by bylo, aby stejná emulze byla ve svitku i v kinofilmu. Dejte nám vědět do diskuse.

Panoramatická fotografie žije

Máme také radost, že klasická filmová panoramatická fotografie stále žije. V květnu jsme vám přinesli rozhovor s Tomáš Vítkem, který se pustil s vervou do mapování panoramatické Ostravy a má tam moc pěkné kousky.

Víte o někom dalším, kdo se klasické filmové panoramatické fotografii věnuje? Napište nám tip.

2021

Co nám přinese rok 2021 je asi ve hvězdách.

My už máme v hlavě nový kalendář na rok 2022, který možná bude z pohledu panoramatické fotografie trochu netradiční. Nechte se překvapit.

Určitě se vrátíme i k naší knize. Čeká nás další výběr z nových snímků a pak těžké rozhodování, který vyřadíme z knihy a jaký nový naopak přidáme.

Ale ať tak či tak i v roce 2021 nás budete určitě v Praze potkávat s těmi našimi panoramatickými mašinkami.

A pokud ano, nebojte se k nám přihlásit.

Pevné zdraví a dobré světlo vám přejí,

Petr a Michal

Zasněžený Nový svět

2 Komentáře

Zapojte se do diskuze a řekněte nám svůj názor.

Lukáš Crhákodpovědět
31. 12. 2020 o 20:21

Kalendář 2022 budou panoramata na výšku, žejo? 🙂

1. 1. 2021 o 14:54
– V odpovědi na: Lukáš Crhák

Ano, je to nejpravděpodobnější varianta. Tyto „jitrnice“ na výšku zatím nikde neprezentujeme, ale v archivu jich už máme celou řadu a i v knize mají svou vlastní kapitolku. Chvilku nám tedy trvalo, než jsme se to naučili, ale má to své kouzlo, když tedy trefíme správný motiv. Možná nachystáme nějaký článek, kde jich pár ukážeme.

Napsat komentář